Sociální rehabilitace
Sociální rehabilitace osob s duševním onemocněním a zdravotním postižením
Tato služba je financována prostřednictvím projektu Podpora služeb sociální prevence 2022+, reg. číslo projektu CZ.03.02.01/00/22_003/0000001.
Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Poslání služby
Posláním Sociální rehabilitace (dále jen SR) je pomoci osobám naučit se trvale žít se svým zdravotním omezením a snížit riziko jejich sociálního vyloučení a naučit se vyřešit či zmírnit svou nepříznivou sociální situaci.
Cíle služby
Cílem sociální rehabilitace je získání, znovuobnovení a udržení sociálních návyků, schopností a dovedností uživatelů.
Cílem je:
- uživatel posílil a obnovil komunikační dovednosti,
- uživatel je samostatný a soběstačný,
- uživatel posílil a obnovil kognitivní funkce,
- uživatel navázal sociální kontakty, obnovil a upevnil kontakty s rodinou a přirozeným sociálním prostředím,
- uživatel posílil sociální dovednosti potřebné k práci a pracovní návyky.
Cílová skupina
Dle typu zdravotního postižení:
- osoby s chronickým psychickým onemocněním (psychotické a afektivní poruchy),
- osoby ohrožené rozvojem chronického duševního onemocnění,
- osoby s mentálním postižením (lehká a středně těžká mentální retardace),
- osoby s jiným zdravotním postižením (např. epilepsie), u nichž došlo na základě tohoto onemocnění k výraznému narušení psychických, sociálních a pracovních schopností.
Dle věku:
Osoby starší 16-ti let. Horní věková hranice je stanovena na 80 let.
Obecně se jedná o lidi v nepříznivé sociální situaci, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením.
Rozsah poskytované služby:
- Nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začlenění
- Nácvik dovedností slouží k upevnění stávajících, nebo získání nových znalostí a dovedností potřebných k určité činnosti – v případě služby jde o takové činnosti, které jsou spojené se získáním nebo udržením zaměstnání, bydlení, vyřizování osobních záležitostí, cestování.
- Nácvik provádíme buď individuálně, nebo ve skupině.
- Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
- Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím je vázáno převážně na problematiku získání, příp. udržení zaměstnání, bydlením a v navázání klienta na běžně dostupné služby.
- Zprostředkování může mít různý poměr aktivity na straně pracovníka a na straně uživatele. Volbu činíme po domluvě s uživatelem a se zřetelem na to, abychom ho na jedné straně nevystavili příliš velké zátěži a na straně druhé ho nečinili závislým na službě. Pod pojmem zprostředkování si tak můžeme představit:
- tip na zdroj, kde lze získat informace,
- předání propagačního materiálu (ať si ho sám prostuduje),
- zjištění a předání ucelené a srozumitelné informace,
- poradenství až návod, jak zvolenou veřejnou akci navštívit.
- Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
Jedná se o upevňování získaných motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností potřebných pro získání nebo udržení zaměstnání, bydlení atd.- 3.1. Výchovné činnosti
- mohou se týkat témat: společenské normy chování, hygiena, oblékání, péče o sebe, vztahy s druhými lidmi nebo komunikace v kontextu pracovního prostředí,
- příklady činností – „jít příkladem“, být autentický, nebát se uživatele citlivě upozorňovat na nevhodné vystupování (např. soukromá témata na pracovišti, úprava zevnějšku apod.), vést uživatele ke spolupráci se sociálním pracovníkem apod.
- 3.2. Vzdělávací činnosti
- Při poskytování služby používáme prvky nejrůznějších vzdělávacích metod, klasicky monologické, instruktážní, praktické nácvikové i situační,
- Primárním cílem vzdělávacích činností je předávání informací, které souvisí s procesem získání a udržení zaměstnání, bydlení nebo jsou potřebné k jejich udržení, takovým způsobem, aby to přispívalo udržení nebo zlepšení kvality života uživatele,
- 3.3. Aktivizační činnosti
- Uživatelé služeb jsou v důsledku svého onemocnění často sociálně izolováni, mnohdy neaktivní, bez práce a zájmů. Smyslem služby je aktivizovat uživatele k činnostem a naučit je aktivněji trávit svůj volný čas.
- Ačkoli je služba zaměřena především na problematiku zaměstnání, bydlení, a tak zdánlivě nesouvisí s problematikou volného času, nicméně opak je pravdou. Služba probíhá ve volném čase uživatele, a je nejenom aktivitou profesně vzdělávací, ale i zájmovou a aktivizační. Uživatel je službou inspirován k mnoha činnostem, které ho aktivizují, pečuje lépe o sebe, netráví čas v izolaci, komunikuje s kolegy, veřejnosti, zaměstnanci chráněných dílen apod.
- Dovedností, které uživatel získává jako profesní, můžou ve výsledku být i podnětem k smysluplnému a kreativnímu trávení volného času.
- 3.1. Výchovné činnosti
- Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
- Informovanost uživatelů o pracovně – právních vztazích, jejich právech, povinnostech v této oblasti, a praktických okolnostech spojených s nástupem do zaměstnání. Informovanost o právech a povinnostech v oblasti státní sociální pomoci, v jiných běžných sociálních událostech týkajících se například vlastnických práv nebo občanského soužití.
Kapacita služby
Okamžitá kapacita ambulantní služby – 14 osob, okamžitá kapacita terénní služby – 6 osob.